WwW.Extra-Ks.de.TL
Ky Web ėshtė Enkas pėr POEZI - Poezi qesharak
 

Home
SERIALI~J.e hidhur
Poezi vajtuese
Poezi dashurie
Mos e kerkoni
Për ty.........
Vetvrasja
Degjo kete
Te ndjej.......
Sipas nenit 47
Vdekja.......
Komplet per mu
Kur jam pranë teje
Mall..........
Jetta........
Një leter....
E çmendur
Lamtumire
Ishim Pak te Ri
Dashuri e hidhur
Dashuria e humbur
Dua...........
Edhe 1000 vjet
Edhe ne vdeksha
TI DHE VETEM TI
E REND ESHTE VETMIA
SHKO SA ME LARG
DUKE TE PRIT TY
KERKOJ
ME NUK DO TE DERDH LOT
MOS MA SHKATRRO JETEN
TI!!!!
Dashuria jonë
Per ty Zemer
Përse.
NJE TREGIM
KARVANI I DASMES
JE LAR
VETMIA
Dashuria
OUR TIME WILL COME PER TY
LOT MALLI
Degjoj.
PERJETESISHT....
Ka zili
Puthjet.
~=Poezia PER TY=~
Anila Mimani
===========
FOTO DASHURIE
Foto për MsN
Forumi
Chat
Poezi nga derguesit.
Poezi-te-shkurta
Poezi qesharak
Xhelozia

Nuk po marr ven shume
pos tju them se nuk jam mire une
mkan helmu do pisa mbram
allahi pa i marru ska me i lan...

As doktorri sme ndihmoj
dishu-vishu me kontrolloj
volla-volla dikur u shlirova
drejt e në msn u inkuadrova.

Jam trimori,haj kuku
ty dikush të paska helmu
merr vesh kushështë,biri pas
tamarr hakun se te kam vendas

Kur qeshej në msn punët vanin më
mirë shumë por kjo punë ka marrë
hajat n´vend rubrikës po rrijna në
chat

Këtu shkruhet poezi aty thuhet për
dashuri kur t´vjenë puna te dashuria
sikur leckë,hudhet shoqëria se do
baco,pa se do hiq kurkuj mo s ja
impono.

Puthja jote shumë e zjarrtë thash ta
ruaj për ndonjë natë por qëllova i pa
fat ma fshiu gruaja me shuplakë. Per cfar fundi oj makfire po flet
se pa ty na skena jet
na ty duhet me tu falenderu
per te gjitha vargjet qe i ke shkru

Se besoj qe mundet kush
me ty me u idhnue
se te kena moter per merak
pa ty Webi im se ban as nje hap


Po tregom mu kushte ka nguc
se spritoj une me u perla
me ata qe me motrat e mija
hy ne bela

Diqka po du me ju tregu
ju me makfiren mos gaboni me
u ngaterru se nje za
ajo me leshu te gjitha
plumtat qe i kam nxjerr nga
bunari i mbldhi ktu
a ateher haj medet per ju

Nashta me grushta me u rreh ja
kalojm por me poezi as te mos
provojm se kete na e ka deshmu
se sa bukur di me shkru

Andaj makfire kurr mos harro
se ky Web ty shum te do

Per kto vargje hallall ju kofte
kush ja nguc asaj burrin
allahi e marroftë.

Ti shaban mjeshter me shkru
ndash humor ndash poezi
per lakmi poezite i kam lexu
ket e ban me shume mjeshtri.

Edhe ajo makfirja po dika bash nom
por te femnat disi besim nuk kom
sdi , une keshtu kam mendu
se ato duhet veq me gatu!

E per poezi, e pune me vlere
jemi kon na e dot jemi perhere
femnat let merren me pune te veta
se e din ato qe i gjen e zeza.

Veq jam ka i kshyri e ka i ngoj
veq tana une ju kallzoj
se nime ato paskan thy rezultat
por tash jemi ne dy bashk.

Te them mos ta nin hiq ty
se jav bojna 8 me 2
ktu pasna shoke edhe miq
qe femnav ua bojm edhe 8 me hiq!

Jam Trimori pershendetje
ti ske hy moti
e po don me na qit adete
ti po thu se na sjemi per gatim
po shum po me vjen keq
po e ke gabim
qysh pe she
ne kemi dominu
po ti mundesh mos me na norvozu
jo jo nuk po ja nisi prap
se kem dasht bashk kontrat
e ma mire ti mos ja nis
se eheeeeeeee
jemi ktu boll siq pe shef edhe vet

Hahahhah, Tash ska
se shabani vet nuk asht ma
e ka ni dost te moqum ne web te ti
qe i del zot e sban zullum

Eee qebesa gabim e ke
se shabanin e kemi ngre
do poezi a i ke pa se di
ai na ka ofru miqesi
e ndaq me dit e bajm per veti
se ne na njef edhe naleti

hahahahhahahaahahahha
hihihihihhiihihihihihihiii

Do me u ba nomi i zi
oj dada makfire ku na ke met
hajde sonte ne ket robrik
se jam Trimori ne kam asht qu
po mendon se dojm me u dorzu
po jo ,qe besen po ta dha
se ne hajgareve skemi me ju da
e ti rre gjyks sa te mundesh
se ne jemi e kemi me kan

E sa per makfiren edhe ty
qe tani e kini 8 me 2
edhe tuta ua paska hy
ngjynah mkini shti

Shabanin e keni frigu
se vet djalikish qellu
e ma ska miqasi me gra
kysmet armet qitni nkrah

Du me dit kush kollet ktu
ska me fol ma qik as gru
ktu ka burra qe kollitë
e ju gatuni e kafe me qitë.

Mos ku dert ti moj makfire
se tash gati mu me kcej teli
por nervoz edhe mu idhnu
nuk e kena ba na kshtu

Me rendesi podini me shkru
qka une veq muj me ju uru

Pra po doni mu dorzu
armpushimin ne vend
mundeni me neshkru
se kamb per kamb
me ne smundeni me shku
kete vet puna e ka deshmu
e tjeter spo kam qka me shtu
veq ju uroi fat ne Web tjera
se ne jem bash kullera
me hajgare e me mahi
po jau bajm 8 me 2

Në rruzullin e tokës
po të kërkosh
si poezit e mija
s'mund të lexosh

Vazhdim të mbar
ju uron Trimori
e të mos lodheni
se hidhrohet Votra.

Me u kull e kena adet
se per femra kena pak rrespekt
po me na nguc mos gaboni
se ateher do te pendoheni

edhe Trimori ja ka qellu
se si na nuk ka kerku
edhe keshtu do te vazhdojm
me hajgare e poezi me njani
tjetrin me u shty
po ti makfire sdi a e di se na
moti femrav jav kena ba 8 me 2


pa hajgare kesh tuj ba
se per te gjith kemi rrespek
se sa bukur ketu kalojm njeri
tjetrin e ndihmojm. Rrujn vetulla, gjoks e shpine
qesin gjithcka si ledine
medet si humbi trimnija
jani ba ma te zez se granija.
kurrgja su mungon hiq
vec me vesh dhe nji miniq.

Hajmedet qka po mendojka ipsiloniper
dashni me ra nga ballkoni mos
mos more beton se dashnore sot
sa dushe gjon...

Keshtu riki e ka shqiptari
ne kete muaj Ramazani
meu takue mbas iftari.

o Beton deshta Diçka me të tregu
se me pas mundësi çdo ditë me
ty isha taku kur te kam një dit
Rikin me veti kemi meu taku me
ty Beton Shteti

Beton iksi bjen nga ballkoni
se posht me syja bënë
ypsiloni

o nebi o djal i ri mos ke shku në
viti se në msn po hin shum
vonë më duket qe cignren
eke lon

Per iftaro Trimor te kisha ftue
por kete vit sjam tueagjerue
mos mendo se sjam musliman
por hiq sún rri pa pi duhan!!

Kete nebin e kisha keshillue
qe duhanit me ju largue se
te len pa ramazan e hiq si
kam n'qejf njerzit qe pijne
duhan

Ti trimor qofsh me gezim
falemnderit per keshillim
sikur te ishe ne vendin tim
edhe ti djal ne mergim edhe
ti do beje tym.Por te kembengul
per Kosovaren agjeroi dhe e le
cigaren.

Ti Nebi nuk me njeh mua veq
pa pune s´muj me jetua
rri pa qaj,dhe pa duhan
agjeroi,as dert se kam.


AI ME PYT PER DASHURI KAM
DESHIR ME I PAS PES FEMI UN
I THASH O BABALOK LARGOHU
SE TA FUTA BLOK

OK ME THA NUK TE LUS PO TA
FUTI NI VIRUS NUK ESHT GAJLE
I THASH PER MU KAM ADRES
EDHE NE YAHOO

jam trimori shume zoteri
me fol ne gjuhe tjera
shume e kam merzi
nje dite i thash merhaba
e mandej gjithqka um tha

po kadale tu e lut po mandej ja
nisi me mu tut hajt o nebi mos ki
dert se ketu te gjithe anetaret
jane si ne shpi te vet

e une jam raper nuk hi per
dritare por per dere u rrini
e shikoni veq ne raperav
mos naj pengoni dhe keto
nuk jan fyese por jan
shakayese postimet e mi
jan origjinale e te nebis jan
gabime fatale


TE MIJAT MERITOJNE NJE RISHIKIM
TE HUAJAVE ME SDU MJU THAN MA
QE JAN GABIM

po e shoh se ma ki inati
spot nemi met dal naj i thati
se tana te bjen ne mend
mrrok lemza tuj um permend

nese mendon se i vjeter jam
edhe n fjale po ta tham
ku prek smiraki del gjaki
edhe masanej naj i thati


met ardh atje tkisha kallzu
si kalin e uranit tkisha kaleru
e kur tkisha lodhun mire
tkisha vet a ki qeter deshire


paj ngo kho o nebi qeshtu me
fmi me lujt ban edhe spo qajne
e po mashtrohen se porndryshe
kta sdurohen.

Une nebin e kuptova
ndaj nate te mire i dashurova
me deshire qe ondrra me pa
qe kurrr ma mos me sha.

pa ngo edhe ni here qa pot thom
je e i zoti lakmi ta kom
veq me fy duhet pakes ma pak
se ta pshtjelli naj shuplak. E Nebi ilirit i pergjigjemi
mjafton nje thirje dhe ne menjhere
ngritemi se jemi meshkuj me kulture
i qesum Femrat ne dy gjunje

Andaj Meshkuj mos u hutoni
Ejani ketu dhe te gjitha bashkohuni
te ju tregojme Femrav njehere e mire
se te luash me neve eshte shume veshtire

ketu,ketu jam ne pritje
me ju po ndahem prej kesaj dite
mosi prej shoqerie doni mem largue
Femrat edhe pse hiq si due
po shkoj me ju ndihmue
por prap per ty kam do rrespekte
me vjen keq te nenqmoj se jestudente
se mund te beje te flasish vet me vete.
tani zgjidhni qe ketu
o me tjerat o me mu,
veq po me larguat prej shoqerie
ju premtoj nuk kam me u kursye.

schade nebi mbete vet
delia te la ne kiamet
me neve ska lojë vllazni
ua banja 18 me dy,

e qka thojka nebi ahmeti
dil djale kshyr ka kapixhiki
pse nuk dimi mos ke merak
mohu dades edhe ti pak,

selam nebis vet pi boj
edhe po mundona po e mashtroj
se me ja nis me u udhnu
tana poezi ska me na shkru

Nebi te lumte zotni
ani se rezulltatin e uli pak
spo e lo 18 me dy
se pastaj sun na vje ngat

Te ku shkrue me ra ne bela
me do çika e me do gra
se nenshtrim te une nuk ka
para se garen me fillue
kam detyre me u paralajmerue
s´mund e shtyni ju me mue
apet me gra diqysh ka me kalue
veq çikat
keq kane me gabue
kur t´ja nisi per to me shkrue
za te keq kam me ju que
tana mbesin pa fejue
edhe hatri s´ka qka te ju jes
krejt keto i kini prej besa-bese
kujdes çika-kujdes.

pasha zotin mire paske shkru
sikur kam zane me u frigu
por kur po mendoj kend pas e kam
ca gra treja e shume qika janë.

Ti Nebi ngjynah po na shtin
ku i ke shoktë pse vet po rrin
delia ja nisi por e mati veten
e dike qe sun e shtyn me besen!

qe besa qert spi njoh hiq
se ktu fort nuk kan shendritë
thirr ndihm apo nisja vet
ti je poet metevertet.

nese ste vijnë shoket maju nebi
qikave fjale mos meju qit amonnnnn
kan mu martu hanez e ashtu s'bon
na jesin ne shpi e kerkush s'naj don!

Por kam frikë se as ato ste lon keq
ka ktu dreq e ma dreq
sta lojnë fjalen e as llafin
dije se ta hupin edhe sokakin.

Pak shaka banum vllazni
ndryshe skalohet
ngyrbet te zi.

ketyre Vllezerve ketu
po ju bashkohem edhe une
se sa bukur paskan shkru
Djemve kush smun me ju kalu

veq dishka po du me ju
tregu se rreblen e keni ketu
me ba kush motrat me mi nguc
tybe shum kam me u nervozu e ateher
ku ku per ju

e sa por martes nebi
hiq dert mos ki kto jan qika
per marak vetem
kush jav ka na ka inat

o mori motra kot e
kini ju me meshkuj mos u shtyni
ju me ne ne bela mos hini
se me dal rrugen se din

a po e sheh qysh jena te bashkume
njeri tjetrin tuj ndihmue
po nebin keq na ka met
dojm me e myt e haj medet

po nashta nuk e mytim krejt
edhe e kena pak rahmet
se ketu e kemi per hastret
se kete femrat e kan lan vet

HAJMEDET QYSH MË ERDH DITA
Jam n´kijamet me gra e çika
dajm me to une jam mundue
kogjo mier me to me que
por ato s´po niejn per mue
e kane pa qe jam vetmue
nuk po dojne me nie fare
kur djemat i quanin genjeshtare
une u jipsha nje perkrahje
tash jane ba nji grup e madhe
tana mise e princeza
n´krye ju prin kjo Trimori

ju ka ba çikave kushtrim
tana gati per sulmim
badihava me kane dhe trim
kur je vetem nuk ke shpetim
fort shpresojsha une i mjeri
qe ne sulm nuk ngritet meli
po mas saj u quen shume tjera
kosovarja edhe rebelja.

qito tria mbasi um kane lshue
tash po e di sakt kam mbarue
nuk po di bela ma tmadhe
se me ju nenshtrue çikave dhe grave
meu ankue te petritat
shko po um thone,se i perkrahshe çikat
nji dite krah me duel Deli
po sdi rrugen kush ja msheli
tani sdi kam ra ne halle
si pranohet komanda e grave.

QOHUNI DJEMA SE U GJET ZEZDITA
Mbet forumi ne gra e çika
nji pergjegjeje me ma dhane mue
a po vini mem ndihmue
se kam mendjen me u dorzue
ja betejen kam me fitue
ja forumin krejt me lshue.

mund me ndodhe edhe nje ndodhi
me gra e çika me hi ne shoqeri
ky u kane me i miri shpetim
kam mbet vetem si jetim
dijma zot ti hallin tim
mos me le mu ne dorezim
amin, amin,amin

Ev TRIMOR ngjynah na ke shti
por ti valles vet i ke pri,
veq tash ki ni kmpliment
se je jo poet por edhe talent.

Aq mirë rreshtat i ke shkru
sa që mbane me shkru dhe mu
por qe rezultati ka ndryshu
ma shume po me perkrahin mu.

ma shume qikat qe afer i kam
po bajnë be ne babë e nanë
se humbjen nuk e durojnë kurrr
e mjera qe ne valle hyna dhe unë

Ti po thua se un ei pri valles
por me knaqesi ia them dhe kanges
me Kosovaren e melin ngat
motrat alissa e anjeza na vinë pas

e rrebelja leshon zanin
ejani qika krejt ta kallim
te knaqemi se shkruari ne forum
a ka ma knaqesi kur i shoh unë.
Azurra sdi ku na ka mbet
bash marak osht ka me jet,

njo e di dhe skam hiq dyshim
se ky ishte edhe qellimi im
te bashkohemi tgjithe n'poezi
bashkim kombtar se jo mahi.

KYshe besa u gjynahtue
krejt keto vet i ka organizue
po qysh ty ato mos met perkrah
jeni ba bashk çika egra
kini leshue ne mua hata
kurr se la paju perqa
çikat ty kam me ti nda
cila çikë ndahet me ty
une ja gjajë ka nji djalë tri
djemt e ri do adaleta
do studenta,do me letra
kam dhane pare e qira
kosovaren kam me ta nda
melin, alisen,e anjesen
kush po jet me besa -besen
maj ymyt deri sa tdel pravera
ka me tu da edhe rrebelja
e azzurra po tvjen shumerralle
as cigaren ska kohe me kalle
diqysh qaren do tja bajna
vin me ne HANA E DIBRANJA
ty qka tjesin ato tjerat
sun ti ruejn as dele as shqerrat
tana dasma bafshinn´katun
kurr mos mujshin me hi nforum
se une jam besnik tehaki
as nji çikë sma ka inati
qka po tjesindy tri gra
ma mier qoj ti enet me i la
angazhoj ne ndoj tjeter pune
se oj bese sa tjam gjalle une
komande femrat s´mund japin ne forum.

o shaban cna paske largu
njanen nat ane e njanen ne ket an
por kur besa ndihm ka me na kerku
na gjithmon jena ketu

po ti kot koke mundu thirrje
shokeve ju paske qu
une tash ja kam nis me dyshu a spo dojn
a jan tuj u frigu?


edhe pse te gjitha meshki jemi
ketu na mety kurr me u idhnu
por diqka duhesh me e pranu
se na jemi tuj deminu

me se shumti ne ket forum
ket rubrik e dua shum
se ketu jemi disponu
shumcka te bukur tuj lexu

burra e gra tuj u perla
djem e qika tuj u shty
por ne fund dalim te bashkuar
se pa njeri tjetrin smujm me jetuar Jo të lumtë,o nebi për këto fjalë
se për besë s´hidhërohem fare
sikur t´bëjë replikë pa krip
të quaja ndryshe,e jo mik
me anëtar nuk bëjë hajgare
pos me disa,që s´durohen fare
tema në forum janë këto
si të tjerët mirrem me to,
ndonjëher e mbrojë arsyen
por mos mendo,se dikend fyej
vërtetë unë ka do dita
që me disa,bëjë replika
por për ata ti mos vuaj
se nuk janë ata fare,anëtarë tuaj
ata hynë me tjetër nick
në forum me lëshu ndonjë mizë
sa forumin me ua prishë

Vala900 i vetmi operator n'ket loj
po na merr paret e na la me gishta n'goj

kur po vjen koha mi rimbush
po duhet me shit naj kalavesh me rrush

po cka kemi faj na popull i shkreti
vala 900 na sosi shpresat 1 mileti

numrat per 15 euro i liroj
pleqt me numra i pasuroj
edhe pleqnin filloj t'ju shkatroj

cka ka faj o ky mileti
vala900 po menon vec per veti

tha se shpejti edhe 20 risi
se niher spo kena paret ku mi shti

mas 1 kohe risin e par e realizoj
sms-at per krejt boten i leshoj
fmi e t'rritun krejt i gzoj
po edhe me na marr paret nuk harroj
cdo sms ka 13 cent na sakatoj
vec po thot qe ju liroj

kur nen 3 euro kredia t'kalon
meniher sms-in per mi mush ta çon
punen e krediti meniher ta kujton
se me qat menyr ty t'sakaton
e vec qysh mi mush telefonin menon
nejse 1 lajm dul ne televizion
kishe ministri çmimet po na i liron
eh aj vec strategjin e ndron
se apet neve na shkatron.

U Leshu Roaming per Shqiperi
po bojke edhe n'maqedoni
edhe n'greqi e n'bullgari
vec s'po bojke n'mal t'zi
edhe çmimet i kishin zi e ma zi

me fol me Roaming vec kur t'del timi
se per ndryshe t'hup krejt pushimi
tu shti mbushje per valen900
e vec humbje ti kto e din.

pi shkruj ket text n'ort e vona
se me valen900 na u kajt nona
se gjith diten vec per tel. menojna
se qysh mbushjen ta fitojna.

16 cent per cdo minut
as sun po fol, aq shum tu u gut
n'funt spo mirret vesh,edhe krejt po humb

Sherbimi Vala900 multietnike
ajo gruja i fol 3 gjuh tipike
anglishten e din n'gishta
edhe shqipen si me qen gjergj fishta
serbishten anash nuk e kan lon
se standardi meniher ja perkujton

Sekretaria telefonike 16 cent ti hargjon
edhe mesazhin me ta kallxu harron

kto jan krejt cka mu kan kujtu
se ma teper spo muj mu perqendru
se neve vec 1 sen munet me na pshtu
operatori i dyt me u leshu
e cmimet kan mu liru
sherbimet e reja me u kriju
e na tu kqyr mbushje mos mu hutu
po me harru kur ki telefonu
e mu gzu sa pak pare tu kan hargju
nejse un ket text dikur duhet mi perfundu
se kom shum sene me ju kallxu

Hallall te qofte ty Trimor Se qenke poet
fare.Fjalet ma te bukura te kesaj bote,
Intelegjences qe ka mendja jote.
Edhe Femra ime ket emer ka,
E bukur, punetore si ajo ska.
Nje propozim ta kisha dhene,
Qe sa me pare ta botosh librin tend.
Pershendetje nga une nebija
Gjithe te mirat dhe ty s'pari...

Po pritoj tona forcat mi perdorë
se tybe sbashku i bojmi horë,
na than se rrejmi ma shum se kto
kesh ka kopi e pika mem ra.

ju lus vllezer mos u dorzoni
edhe femrat mos i ngoni
kadal kadal e bojmi ni parti
qatehere jav bojm rrafsh 8me2

o Nebi shka me te tregu
Iqe ate foto prej ketu
se asnje djal ne tema nuk ka me postu
ate fotografi duke e shiqu.
hahahahahahahahahahha

Haj medet e haj kuku
deri ku po dojn me shku
tuj shplu kambet e tuj kendu
miletine kan ofru
moj azurra ti mos ki dert
se terezin ja kan qit ato
me bark cullak e me frizura
kan mu ftof e mu kollit
me ju ra flokt e mu qorodit
kan mu rrudh me na terishtu
ska me pas kush me ju afru

mashalla po ban mileti
na dul ne sken Nora Isrefi
veq inati kush ja ka
se ma e mir se kjo nuk ka

nime ka pak po cullakohet
por pi zhegit motro sdurohet
qka me bo, e qka me mendu
qata afer do mi tranu.

e ju qika mos ja kini inati
ajo djemve ju shkon pershtati
uuuu sa kthizen e vogel moj e ka
vothin ja vudhen a vet i ra?

Besa-bese
Besen ta kom dhon
pa ta mar burrin
tybe se kom lon

Qitma njehere deri ne mejdan
Nese don Nora Istrefin me lan
Se qysh jam tu e pa une e tu e ni
Qyqja ti se ortakja t'paska hy ne shpi

E keshtu ma mire me mu
Se pom dhimesh qe mytesh tu gatu
Bile une Katunare
Di te boj shume pazare

Ta ruaj burrin per merak
ja laj kembet ne cdo vakt
i pregadit pite sa her qe don
Se ne qytet Shume eshte ka vun...

Ty oj moter tu knoftë rahmeti
ma hoqe ni gajle prej veti,
pale me burrin te foli pak
ta ves a i do 2 gra nak-a-nak .

me dit qe ni gajle ma hjek
komt me ja la ne cdo vakt,
ta bi qatypari ne mengjes
zoti e paska shkru mu knaq.

Kur po do me ju qit n'takim
vet ofertove, tash du propozim
edhe mos mi shty ditat se e kam merzi
bile te rahatona pi kti katunari t'zi.

Besa -besë, ty duart tu lumshin
n´këtë forum ti po derdhë mundin
veq si po muj me ja pa fundin
është më mirë të ruash burrin
hiq si dihet si vjen e mbramja
ta merr burrin ty Kosovarja
edhe ai bëhet për shtatë palë qejfe
se e merr gruen studente
ti habitesh tue shkrue nforum
kur tshiqosh burri së´shtë kurkund
nuk po shkruaj për inati
veq dikujt i ecën fati
edhe unë po të baj be
me gjetë qashtu ndonjë vajzë të re
të përbej në babë e nanë
për ta gruen e kisha lanë
se spo e qoj kurqysh me plaken
një natë ma ka matë shuplaken
thotë:N´forum po rrin gjëthnatën

Besa-besë qysh poj vjen fundi
ty e mua na u shtrue zullumi
me gishta n´gojë do me na lanë

Pak po qeshi,ha,ha,ha
mose zini për hata
desha pak me ba shaka.

se po e shoh qenka shkrue
te gjith ketu me u gezu
krejt nervozen me e largu
keto poezi tuj lexu

hallall ju qoft vllazen e
motra se keshtu hiqet nervoza
ej mor nebi qa na paske preu
noren djemt me naj tranue

disa njerz i kam degjue
se pa u desh e me u cullakue
ne evrop smundem me shku
kur ket lajm nora e ka degju
menjeher urdherin e ka zbatu
e te tjerat mas tuj shkue

qysh ja kan nis me u desh
shpejt evropen kena me e shkel
edhe krejt botes me i tregu
se qet standart ne e kemi plotsu

po rrebele mire paske shkru
so met sot hiq me kendu,
mas miri mu marrë me politikë
aty lunë milioni për ditë.

ja rasti ma i mire ne fotografi
qeshtu luftohet per qeveri
deshen edhe muskujt i tregojne
kush ia then - do t' fitojnë.

ska koment nketë fotografi
hashimi gjoksin e ka fry,
veq as daci spo dorzohet
per pleqni mirë po kujtohet.

Besa -besë,më plasi gazi
po më dhimbset z. Daci
kur Hashimi ta përplasi
po ç´farë ti bëjmë atij?
Politika është qudi
edhe plakun e bënë të ri
është më e ëmbël se saharoza
pleq e të ri i bënë gjeloza
dej sa hipin në krye tvendit
ata i thonë luan dhe qenit
ma pastaj,na piu e zeza
marrin shportat dalin për dredhza
për vendime s´kanë kompetenca
shajë sa t´mundesh,s´jau prishish qejfin
se bajnë plan si me m´trashë xhepin
rreth e rrotull përshkojnë botën
kurrë s´ju rrah zemra për popull

Në veturë doren në xhep
falna zot këtë kohë pushtet
qito vitet e votes t´madhe
se pastaj ia bëjmë një qare
në fushatë elektorale
aty zihet rrena ma e madhe
krihen,ndreqen,u m´trashet barku
veq vazhdojnë mandat pas mandati
kshtu e ka demokracia
lidert m´trashën si zen shtëpia
populli dergjen nga uria
besa-besë,jebërë si Cia
ku po i gjenë këto fotografia
k´ta lidert e bardhë si bora
nuk po dalin hiq kolora
kqyr e sille prap ndonjë si Nora
kur t´na lodhin politika
e qojmë kohën me muzika
lodhë,e dergjë kemi mbetë shtritë
rrojmë me shpresë e me muzikë!!!!

e mar e kshyri e qka me pa
si majmun e flokt ma la,
spot sho mir ktheje kryt
e tja fus pshtym n'dy syt'
Teshat i kish pas Dolce & Gabana,
E n`gjep pshurrani as 1o Franga,
Me BMW rrin tuju Shetit,
Qe e ka marr 101% me Kredit,

me sa lexova dje n'forum
kush qeshë-jeton ma shumë
me dit se osht shumë e saktë
spata mu nalë dit' as Nat'

ke të drejtë ti besa-besë,
puna jote po buzëqeshë,
po me të thënë të drejtën
buzëqeshja të zgjatë jetën.

pak buzëqeshu me vetën tënde
ngjyros flokët bëhu zeshkane
burrit i dukesh më e mirë
dhe buzëqeshja të bënë më të lirë
po deshe qesh dhe me mua
të premtoj s´kam për të u hidhërua
po mendohem vet me veten
si ti bëjë gjithë të buzëqeshen?
Shumë buzëqeshëje më shumë punë
dhe njeriu jeton më shumë

une Trimor s'du mu kon' zeshkane
se ato janë llafazane
frika ne palcë mua m'ka hy
si t'ja baj tybe nuk e di!

isha ne kaufland dje urgjentikisht
ngjyra tmira s'kish pas hiq
posa hyna me ni tjeter sallon
ngjyra per ty 49Euro tha kushton!!

kam vendos te rri bjondinë
edhe ashtu burri nshpi spo rrin
ne zeshkane syt' le t'i kullotë
nkoft qashtu ftyra ju marroftë

Nuk kam shkruar me keto poezi
prej kur na e keni bere tete me dy
ja te shoqeroj ketu me pak fjale
nuk po shkruaj rreshta
vetem qe nuk po te mbeshtesin
te tuajat mbeteresha
disa punojne tere diten
disa ndoshta edhe haliten
vargjet ne poezi
tregojne se ishi unike dy dite-deri ne tri
se keto te lene ne vetmi
e tani po e di me siguri
qe prap ne mashkujt,ua bejme ju tete me dy
se femrat beso-dy tri dite e ndjejne veten
pastaj ikin e treten
edhe te lene vetem
kurse ne qdo dite,po behemi me unik.

Ngoni çika eju gra
s´ja kam nise me shkrue hala
me dite ju qysh um punon lapsi
o ju teri bre,krejt ju plasi
vetem leht e keni ju me mue
spo muj mashkujt mej bashkue
se me u ba bashke na 10 e me shume
skini bre hiq pse hyni n´forum
mbasi um keni gjete vetem
grahni sa tmundeni me t´vjetren.
Grahni bre se u kaardhe dita
kjo duja veqper gra e per çika
edhe ketu do te mbyllet vargu
ju tham drejt fort po me vjen inati........ Kot e keni mu mundu
se neve princav
S'mundeni me na e kalu

Sepse te gjitha ketu ne forum
jemi te lumtur shume
se e kemi ne nje nane
qe asnejehre nuk na lene menjane

Ehhh burra e gra
qka kam mendu nje dit
ne chat te gjithve me ju ftue
e te gjith bashk me u pajtue
armpushimin te gjith
dojm me e nenshkrue
se marum tuj u perla
mas nenshkrimt kto mi harru
e fitoren me festu
me vargje e me poezi
me qesh e me ba mahi
se ma sjemi 8 me 2
po mundona kapak
em ja qellu ,po qysh pom doket
krejt e kam zezu

meli,meli moj mbretëreshë
ti shumë mirë e paske ndreqë
kështu bënë femra bujare
në shoqëri nuk bënë kurrë ndarje
pa u bashkue nuk kemi qare
ne të bëjmë punë edhe mahi
e ajo sashtë me rendesi
kush-kujt ja bënë tetë me dy
po të jemi shoqëri.

Shka po thoni bre keshtu
mjafte per Kosove kena luftu
tash duhet me u bashku
njeri tjetrin me perqafu

A besa-bese shka me te tregu
nuk e dije luften a e ke perjetu
mendo sa veshire eshte me paramenu
por ende me veshitre eshte me perjetu

Tashe 10 vite kane kalu
por une ato vite nuk mundi me i harru
deri ne vdekje kame me i perkujtu
dhe sendin me te vogel
kam me vlersu.

Se shumica e shqiptareve
ato vite i ka harru
dhe tashe ne Kosove
nuk po dime ne jetu.

Se gjithe rini prej mendve ka fluturu
neper kasfiqa e diskoteka tu shku
e shumica e femrave
kane met pa u martu tene naten tu kerku.

oj makfire oj trimeresh
me e harru luften nuk esht leht
e sidomos kur e dim se sa dhembje na
shkaktoj njerzit me te dashur nga ne i
largoj

vet mir e the 10 vite kan kalu
por dhembja ende nuk esht shu
edhe pse po mundohemi sado pak
me e harru por malli per ta gjdo dit
esht tuj na kaplu

sa per mua kurr emrin luft
skam qef me e ndegju
se shum plag kjo me ka shkaktu
por vetem patem qef pak
hajgare me ba se me merzi boll ma

jo bash tan prej mendje skan fluturu
disa neper shkolla jan tuj shku
bile shum tuj u mundu
qe nje dit me diplomu

pak hajhare jena tuj ba
keshtu jeta duhet me shku
se me nis hallet me i ndegju
kurr nuk kena me u gezu

por po mundohemi me i
tejkalu qe ket jet sa ma mir
me e jetu

kur te pash heren e par
isha tu ble speca ne pazar

heren e dyt kur u takuam
neper "ben'af" kaluam

kur te pash heren e tret
kesh tu ra shkallve perpjet

heren e katert ne tel kur te morra
spata para e nje mbushje e vodha

kur biseduam heren e pest
ishe duke i lar enet me 'test'

heren e gjasht kur per ty mendova
me grrep desh u qorrova

ah mor djal te dua shum
ter diten po me le pa gjum

me beso te dua pasha krejt
por mami nuk po me le me ty me fjet

heren e shtat kur te zuna
ishe me nje femen ne "la luna"

kur ta shpulla heren e tet
pa koment tu me shiku ki mbet

heren e nent mos harro
tash ti hupmu, bajmu, shko

per her te dhjet ti je pendu
qe me ate tjetren ke shku

tash pom lyp e po ma don
por zemer, tani esht vone

ki mbet vetem me nji an
kuku per ty qfar femre ke lan

tani gati me te harrova
qesht tradhetia prej teje e mesova

kete koment e kam perfundu
me kepe ne dor duke qiru.

Deri me tani 79232 visitors (251500 hits) Vizitor
 
=> Do you also want a homepage for free? Then click here! <=